20FMN-BMTTN-A-TF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20FMN-BMTTN-A-TF
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 20POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flat Flex Type :
FFC
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Series :
FMN
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION, TOP ENTRY
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Filter Feature :
Voltage - Rated :
50V
Housing Color :
Black
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Current Rating :
500mA
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
0.5A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Finish :
Tin
Height Above Board :
0.201 5.10mm
JESD-609 Code :
e3
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mating Information :
Cable End Type :
Straight
Published :
Number of Rows :
1
Number of Positions :
20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
IEC Conformance :
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Total Number of Contacts :
20
Mixed Contacts :
Datasheets
20FMN-BMTTN-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A