2011-2X40G00SD025B
Mfr.Part #
2011-2X40G00SD025B
Description
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 80 PIN,
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
80
Overall Contact Length :
0.457 (11.60mm)
Contact Length - Mating :
0.240 (6.10mm)
Insulation Height :
0.098 (2.50mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Datasheets
2011-2X40G00SD025B
Oupiin 2011-2X40G00SD025B
2011 Series 2-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 80-Position Board to Board 0.098 (2.50mm) Height