200WXA68MEFCGC16X20
Mfr.Part #
200WXA68MEFCGC16X20
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Tolerance :
±20%
Capacitance :
68µF
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
355mA
Voltage - Rated :
200V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial, Can
Series :
WXA
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
355mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Rubycon 200WXA68MEFCGC16X20
WXA 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 355mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can