200WXA100MEFC18X20
Mfr.Part #
200WXA100MEFC18X20
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
Automotive
Packaging :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
18mm
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Height :
20mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Series :
WXA
Rubycon 200WXA100MEFC18X20
WXA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can