200VXR220MEFCSN22X25
Mfr.Part #
200VXR220MEFCSN22X25
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.15
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
1A
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polar
Height :
25mm
Voltage - Rated DC :
200V
Leakage Current :
0.62929mA
Series :
VXR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Diameter :
22mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1A @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.5A @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bulk
Life (Hours) :
7000 hours
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
10mm
VXR 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In