200VXG680MEFCSN22X45
Mfr.Part #
200VXG680MEFCSN22X45
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
VXG
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
2.32A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.48A @ 10kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
45mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
680μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.96A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
1.1063mA
Life (Hours) :
5000 hours
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Rubycon 200VXG680MEFCSN22X45
VXG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.96A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In