200TXW330MEFC16X40
Mfr.Part #
200TXW330MEFC16X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31A @ 120Hz
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.31A
Diameter :
16mm
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.83A @ 100kHz
Series :
TXW
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
200V
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Life (Hours) :
12000 hours
Capacitance :
330µF
Height :
40mm
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rubycon 200TXW330MEFC16X40
TXW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.31A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can