200SXG220MEFC20X25
Mfr.Part #
200SXG220MEFC20X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±20%
Series :
SXG
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.33A @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Polarization :
Polar
SXG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In