200PX47MEFC10X20
Mfr.Part #
200PX47MEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current (AC) :
195mA
Series :
PX
Height :
20mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
292.5mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
195mA
Voltage - Rated DC :
200V
Weight :
45.359237g
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
195mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminum
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
47μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
200PX47MEFC10X20
Rubycon 200PX47MEFC10X20
PX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 195mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can