200LSQ6800MEFC64X99
Mfr.Part #
200LSQ6800MEFC64X99
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.016 102.00mm
Series :
LSQ
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Size / Dimension :
2.520Dia 64.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ Low Frequency :
9.5A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
6800µF
Lead Spacing :
1.110 28.20mm
Ripple Current @ High Frequency :
11.21A @ 10kHz
LSQ 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.520Dia 64.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals