200CNQ035
Mfr.Part #
200CNQ035
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-244AB
Description
DIODE MODULE 35V 100A TO244AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540mV @ 100A
Bulk
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 35V
Mount :
Chassis Mount
Element Configuration :
Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) :
100A
Average Rectified Current :
100A
Number of Pins :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Supplier Device Package :
TO-244AB
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Base Part Number :
200CNQ*
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Datasheets
200CNQ035
Vishay 200CNQ035
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 100A 35V-DC TO-244AB Chassis Mount
200CNQ035 Overview
200CNQ035 Features
200CNQ035 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
200CNQ035 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23