200CFX22M10X16
Mfr.Part #
200CFX22M10X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Series :
CFX
Tan Delta :
0.15
Capacitance :
22µF
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.276mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
360mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
200CFX22M10X16
CFX 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can