20021621-00034T4LF
Mfr.Part #
20021621-00034T4LF
Description
CONN HEADER SMD 34POS 1.27MM
Number of Contacts :
34
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Keying Slot
Number of Positions :
34
Plastic
Gender :
Male
Length :
36.09mm
Current Rating :
34A
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Pitch :
1.27mm
Depth :
5.6mm
Contact Resistance :
30mOhm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Square
Published :
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Latch Lock/Eject Hooks
Voltage - Rated :
125V
Minitek127® 20021621 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 34-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
20021621-00034T4LF Overview
20021621-00034T4LF Features
Minitek127® 20021621 series
20021621-00034T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021621-00034T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"