20021621-00016D8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021621-00016D8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
16
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Series :
Minitek127® 20021621
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Orientation :
Straight
Insulation Color :
Black
Published :
Number of Rows :
2
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Insulation Material :
Plastic
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Material :
Plastic
Mount :
Surface Mount
Pitch :
1.27mm
Depth :
5.6mm
Color :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
16
Style :
Board to Cable/Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
24.66mm
Minitek127® 20021621 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 16-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
20021621-00016D8LF Overview
20021621-00016D8LF Features
Minitek127® 20021621 series
20021621-00016D8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021621-00016D8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"