20021612-00026T4LF
Mfr.Part #
20021612-00026T4LF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 1.27MM
Series :
Minitek127® 20021612
Tube
Housing Material :
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Black
Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Positions :
26
Current Rating :
26A
Number of Contacts :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Gold
Voltage - Rated :
125V
Header
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Published :
Pitch :
1.27mm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
UL94 V-0
Minitek127® 20021612 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Plastic 26-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021612-00026T4LF Overview
20021612-00026T4LF Features
Minitek127® 20021612 series
20021612-00026T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021612-00026T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"