20021611-00026T4LF
Mfr.Part #
20021611-00026T4LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM
Depth :
5.6mm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
26
Series :
Minitek127® 20021611
Insulation Material :
Plastic
Current Rating :
26A
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Termination :
Solder
Published :
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Length :
31.01mm
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
26
Pitch :
1.27mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Length :
2.3mm
Feature :
Keying Slot
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
125V
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Through Hole
Orientation :
Straight
Gender :
Male
Contact Shape :
Square
REACH SVHC :
No SVHC
Minitek127® 20021611 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Plastic 26-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
20021611-00026T4LF Overview
20021611-00026T4LF Features
Minitek127® 20021611 series
20021611-00026T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021611-00026T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"