20021611-00016T1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021611-00016T1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Contact Finish - Post :
Gold
Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tube
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Termination :
Solder
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
16
Series :
Minitek127® 20021611
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Plastic
Number of Contacts :
16
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Lead Length :
2.3mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
Style :
Board to Cable/Wire
Feature :
Keying Slot
Minitek127® 20021611 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Plastic 16-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
20021611-00016T1LF Overview
20021611-00016T1LF Features
Minitek127® 20021611 series
20021611-00016T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021611-00016T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"