20021521-00068D1LF
Mfr.Part #
20021521-00068D1LF
Description
CONN HEADER SMD 68POS 1.27MM
Headers, Male Pins
Depth :
5.1mm
Packaging :
Tube
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Series :
Minitek127® 20021521
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions :
68
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Pitch :
1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Header
Housing Material :
Square
Length :
49.48mm
Male Pin
Orientation :
Straight
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Color :
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Number of Contacts :
68
Mount :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Minitek127® 20021521 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 68-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021521-00068D1LF Overview
20021521-00068D1LF Features
Minitek127® 20021521 series
20021521-00068D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021521-00068D1LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"