20021521-00044D1LF
Mfr.Part #
20021521-00044D1LF
Description
CONN HEADER SMD 44POS 1.27MM
Mount :
Surface Mount
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Depth :
5.1mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Contacts :
44
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Resistance :
30mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Max Operating Temperature :
85°C
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
Minitek127® 20021521
Length :
34.24mm
Number of Positions :
44
Pitch :
1.27mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Minitek127® 20021521 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 44-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021521-00044D1LF Overview
20021521-00044D1LF Features
Minitek127® 20021521 series
20021521-00044D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021521-00044D1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"