20021521-00034T4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021521-00034T4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 34POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Color :
Black
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Length :
27.89mm
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
34
Depth :
5.1mm
Color :
Black
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tube
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 20021521
Connector Type :
Header
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
125V
Housing Material :
Plastic
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
Current Rating :
34A
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Orientation :
Straight
Gender :
Male
Number of Contacts :
34
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Insulation Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Keying Slot
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Insulation Color :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Minitek127® 20021521 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 34-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021521-00034T4LF Overview
20021521-00034T4LF Features
Minitek127® 20021521 series
20021521-00034T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021521-00034T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"