20021521-00016D4LF
Mfr.Part #
20021521-00016D4LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Plastic
Number of Contacts :
16
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Resistance :
100MOhm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
All
Current Rating :
16A
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Orientation :
Straight
Square
Voltage - Rated :
125V
Pitch :
1.27mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tube
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Contact Type :
Male Pin
Depth :
5.1mm
Number of Positions :
16
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Series :
Minitek127® 20021521
Housing Material :
Plastic
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
16.46mm
Minitek127® 20021521 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 16-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021521-00016D4LF Overview
20021521-00016D4LF Features
Minitek127® 20021521 series
20021521-00016D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021521-00016D4LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"