20021521-00016C1LF
Mfr.Part #
20021521-00016C1LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Series :
Minitek127® 20021521
Pitch :
1.27mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
All
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Style :
Board to Cable/Wire
Minitek127® 20021521 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Plastic 16-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021521-00016C1LF Overview
20021521-00016C1LF Features
Minitek127® 20021521 series
20021521-00016C1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021521-00016C1LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"