20021521-00010D4LF
Mfr.Part #
20021521-00010D4LF
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
Minitek127® 20021521
Pitch :
1.27mm
Length :
10.11mm
Contact Type :
Male Pin
Depth :
5.1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Style :
Board to Cable/Wire
Gender :
Male
Connector Type :
Header
Number of Contacts :
10
Orientation :
Straight
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Surface Mount
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
100MOhm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Resistance :
30mOhm
Gold
Current Rating :
10A
Number of Positions :
10
Voltage - Rated :
125V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Amphenol Communications Solutions 20021521-00010D4LF
Minitek127® 20021521 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 10-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021521-00010D4LF Overview
20021521-00010D4LF Features
Minitek127® 20021521 series
20021521-00010D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021521-00010D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"