20021512-00080T4LF
Mfr.Part #
20021512-00080T4LF
Description
CONN HEADER R/A 80POS 1.27MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
Minitek127® 20021512
Pitch :
1.27mm
Connector Type :
Header
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Contacts :
80
Gender :
Male
Length :
57.1mm
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Depth :
7.87mm
Number of Positions :
80
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
2.3mm
Contact Resistance :
30mOhm
Feature :
Keying Slot
Housing Color :
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.201 5.10mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Color :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
COPPER ALLOY
Minitek127® 20021512 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Plastic 80-Position Board to Cable/Wire 0.201 5.10mm Height
20021512-00080T4LF Overview
20021512-00080T4LF Features
Minitek127® 20021512 series
20021512-00080T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021512-00080T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"