20021512-00050T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021512-00050T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 50POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Number of Contacts :
50
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Series :
Minitek127® 20021512
Insulation Material :
Plastic
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
7.87mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
1.27mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Type :
Male Pin
Housing Material :
Plastic
Lead Length :
2.3mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
Header
Min Operating Temperature :
-40°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions Loaded :
All
Radiation Hardening :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Black
Insulation Color :
Black
Feature :
Keying Slot
Factory Lead Time :
14 Weeks
Insulation Height :
0.201 5.10mm
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Through Hole
Color :
Minitek127® 20021512 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Plastic 50-Position Board to Cable/Wire 0.201 5.10mm Height
20021512-00050T8LF Overview
20021512-00050T8LF Features
Minitek127® 20021512 series
20021512-00050T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021512-00050T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"