20021511-00020T1LF
Mfr.Part #
20021511-00020T1LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM
Stock
459
In Stock :
459
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Feature :
Keying Slot
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Color :
RoHS Compliant
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Published :
2012
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Resistance :
30mOhm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Plating :
Min Operating Temperature :
-40°C
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Plastic
Lead Length :
2.3mm
Series :
Minitek127® 20021511
Number of Positions :
20
Number of Contacts :
20
Length :
19mm
Depth :
5.1mm
Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tube
Minitek127® 20021511 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Plastic 20-Position Board to Cable/Wire 0.213 5.40mm Height
20021511-00020T1LF Overview
20021511-00020T1LF Features
Minitek127® 20021511 series
20021511-00020T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021511-00020T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"