20021221-00068T1LF
Mfr.Part #
20021221-00068T1LF
Description
CONN HEADER SMD 68POS 1.27MM
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Contact Plating :
Gold
Pitch :
1.27mm
Contact Resistance :
30mOhm
Mating Post Length :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Number of Contacts :
68
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Length :
46.17mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Positions :
68
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Depth :
5.3mm
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 68-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00068T1LF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Surface Mount mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek127® 1.27mm Series.If the temperature is below 85°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.There is a mounting hole at Surface Mount.
20021221-00068T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00068T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00068T1LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"