20021221-00050T1LF
Mfr.Part #
20021221-00050T1LF
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Positions :
50
Length :
34.74mm
Depth :
5.3mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Contacts :
50
Housing Color :
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Resistance :
30mOhm
Mating Post Length :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch :
1.27mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Amphenol Communications Solutions 20021221-00050T1LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00050T1LF Overview
Packaging is Header.Surface Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek127® 1.27mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 85°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.In this case, Surface Mount mounts the part.
20021221-00050T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00050T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00050T1LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"