20021221-00026T4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021221-00026T4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Depth :
5.3mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
26
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
19.5mm
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Mating Post Length :
3.05mm
Insulation Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Color :
Black
Pitch :
1.27mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Color :
Black
Insulation Color :
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Current Rating :
26A
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Material :
Plastic
Number of Contacts :
26
Number of Rows :
2
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
125V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Amphenol Communications Solutions 20021221-00026T4LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 26-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00026T4LF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Surface Mount.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek127® 1.27mm Series, it belongs to the range of products of that series.A temperature below 85°C is best for using it.The device must run at -40°C degrees.Surface Mount represents the mounting point for the part.
20021221-00026T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00026T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00026T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"