20021221-00026D4LF
Mfr.Part #
20021221-00026D4LF
Description
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Housing Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Contacts :
26
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Pitch :
1.27mm
Voltage - Rated :
125V
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
2
Feature :
Pick and Place
Depth :
5.3mm
8 Weeks
Length :
19.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Square
Current Rating :
26A
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Amphenol Communications Solutions 20021221-00026D4LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 26-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00026D4LF Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Surface Mount for this device.It is necessary to use a Tube case for packaging the product.This product is part of the Minitek127® 1.27mm Series.You should use it when it's below 85°C.A minimum temperature of -40°C is required for the operation of this device.In many ways, its Pick and Place feature makes it more powerful.Surface Mount is used to mount the part.
20021221-00026D4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00026D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00026D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"