20021221-00016T8LF
Mfr.Part #
20021221-00016T8LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Contacts :
16
Pitch :
1.27mm
Depth :
5.3mm
Male Pin
Length :
13.15mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Plating :
GXT, Gold
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
16
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00016T8LF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Surface Mount.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek127® 1.27mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.The part is mounted by Surface Mount.
20021221-00016T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00016T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00016T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"