20021221-00010T4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021221-00010T4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Depth :
5.3mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Published :
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Pitch :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Type :
Male Pin
Housing Material :
Plastic
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Contacts :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Mount :
Surface Mount
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
125V
Connector Type :
Header
Housing Color :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Current Rating :
10A
Termination :
Solder
Gender :
Male
Style :
Board to Board
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
10
Amphenol Communications Solutions 20021221-00010T4LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00010T4LF Overview
The product is packaged in Header.This device is mounted in the Surface Mount position.It has been determined that a Tube case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek127® 1.27mm Series.When the temperature is below 85°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.Part Surface Mount is mounted to the part.
20021221-00010T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00010T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00010T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"