20021221-00010D8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021221-00010D8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Tube
Feature :
Pick and Place
Number of Contacts :
10
Mating Post Length :
3.05mm
Style :
Board to Board
Series :
Minitek127® 1.27mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
5.3mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Insulation Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Surface Mount
Orientation :
Straight
Connector Type :
Header
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Contact Shape :
Square
Pitch :
1.27mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Color :
Black
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-40°C
Color :
Black
Number of Rows :
2
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Insulation Color :
Mount :
Surface Mount
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Amphenol Communications Solutions 20021221-00010D8LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00010D8LF Overview
The product is packaged in Header.This device is mounted in the Surface Mount position.It has been determined that a Tube case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek127® 1.27mm Series.When the temperature is below 85°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.There are a number of advantages to its Pick and Place feature.Part Surface Mount is mounted to the part.
20021221-00010D8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00010D8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00010D8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"