20021221-00010D1LF
Mfr.Part #
20021221-00010D1LF
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
Number of Positions :
10
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Number of Contacts :
10
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Depth :
5.3mm
Contact Plating :
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pitch :
1.27mm
Feature :
Pick and Place
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mating Post Length :
3.05mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount
Shrouded - 4 Wall
Amphenol Communications Solutions 20021221-00010D1LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00010D1LF Overview
Packaging is Header.Surface Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek127® 1.27mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 85°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.With its Pick and Place feature, it is more powerful in many ways.In this case, Surface Mount mounts the part.
20021221-00010D1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00010D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00010D1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"