20021212-00030T1LF
Mfr.Part #
20021212-00030T1LF
Description
CONN HEADER R/A 30POS 1.27MM
Stock
778
In Stock :
778
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mount :
Through Hole
All
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Housing Material :
Plastic
Insulation Material :
Thermoplastic
Depth :
7.87mm
Number of Contacts :
30
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
85°C
Insulation Height :
0.209 5.30mm
Pitch :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Length :
2.3mm
Length :
22.04mm
Number of Positions :
30
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.209 5.30mm Height
20021212-00030T1LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole, Right Angle is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it when the temperature is below 85°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is mounted by Through Hole.
20021212-00030T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021212-00030T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021212-00030T1LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"