20021211-00068T4LF
Mfr.Part #
20021211-00068T4LF
Description
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM
Headers, Male Pins
Current Rating :
68A
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
68
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Gender :
Male
Header
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Pitch :
1.27mm
Housing Color :
Depth :
5.3mm
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-40°C
Push-Pull
Lead Length :
2.3mm
Contact Shape :
Square
Voltage - Rated :
125V
Mating Post Length :
3.05mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Contacts :
68
Length :
46.17mm
Board to Board
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 68-Position Board to Board 0.213 5.40mm Height
20021211-00068T4LF Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Tube case for packaging the product.This product is part of the Minitek127® 1.27mm Series.You should use it when it's below 85°C.A minimum temperature of -40°C is required for the operation of this device.Through Hole is used to mount the part.
20021211-00068T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021211-00068T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021211-00068T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"