20021211-00040T1LF
Mfr.Part #
20021211-00040T1LF
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Depth :
5.3mm
Contact Finish - Post :
Tin
Lead Length :
2.3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Contacts :
40
Mounting Type :
Through Hole
Mating Post Length :
3.05mm
Housing Material :
Plastic
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pitch :
1.27mm
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Positions :
40
Length :
28.39mm
Mount :
Through Hole
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Thermoplastic 40-Position Board to Board 0.213 5.40mm Height
20021211-00040T1LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it when the temperature is below 85°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is mounted by Through Hole.
20021211-00040T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021211-00040T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021211-00040T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"