20021211-00026T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021211-00026T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Plating :
GXT, Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Length :
19.5mm
Lead Length :
2.3mm
Housing Material :
Plastic
Contact Type :
Male Pin
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Number of Rows :
2
Connector Type :
Header
Pitch :
1.27mm
Contact Finish - Post :
Tin
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
26
Depth :
5.3mm
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Post Length :
3.05mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
85°C
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
26
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Housing Color :
Orientation :
Straight
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 26-Position Board to Board 0.213 5.40mm Height
20021211-00026T8LF Overview
A Header package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek127® 1.27mm Series of products.Whenever it's below 85°C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -40°C at all times.Through Hole mounts the part.
20021211-00026T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021211-00026T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021211-00026T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"