20021122-00036T1LF
Mfr.Part #
20021122-00036T1LF
Description
CONN HEADER SMD R/A 36POS 1.27MM
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Length - Mating :
0.150 3.81mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Depth :
10.1mm
Number of Contacts :
36
Pitch :
1.27mm
Series :
Minitek127® 20021122
Insulation Material :
Plastic
Mating Post Length :
3.8mm
Number of Positions :
36
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Material :
Plastic
Insulation Height :
0.134 3.40mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Length :
22.86mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Resistance :
30mOhm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Minitek127® 20021122 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Plastic 36-Position Board to Board 0.134 3.40mm Height
20021122-00036T1LF Overview
20021122-00036T1LF Features
Minitek127® 20021122 series
20021122-00036T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021122-00036T1LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"