20021122-00028D4LF
Mfr.Part #
20021122-00028D4LF
Description
CONN HEADER SMD R/A 28POS 1.27MM
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.150 3.81mm
Insulation Material :
Plastic
Published :
Number of Contacts :
28
Series :
Minitek127® 20021122
Pitch :
1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Positions :
28
Depth :
10.1mm
Voltage - Rated :
125V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mating Post Length :
3.8mm
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
17.78mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
All
Current Rating :
28A
Housing Material :
Plastic
Mount :
Surface Mount
Insulation Height :
0.134 3.40mm
Shrouding :
Unshrouded
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Feature :
Pick and Place
Contact Resistance :
30mOhm
Termination :
Solder
Minitek127® 20021122 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Plastic 28-Position Board to Board 0.134 3.40mm Height
20021122-00028D4LF Overview
20021122-00028D4LF Features
Minitek127® 20021122 series
20021122-00028D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021122-00028D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"