20021121-00060D8LF
Mfr.Part #
20021121-00060D8LF
Description
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM
Orientation :
Straight
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
38.1mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
60
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tube
Published :
Solder
Feature :
Pick and Place
Pitch :
1.27mm
Housing Color :
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Positions :
60
Min Operating Temperature :
-40°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Resistance :
30mOhm
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Depth :
3.4mm
All
Contact Finish - Post :
Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Shrouding :
Unshrouded
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
GXT, Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Amphenol Communications Solutions 20021121-00060D8LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 60-Position Board to Board
20021121-00060D8LF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Surface Mount.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek127® 1.27mm Series, it belongs to the range of products of that series.A temperature below 85°C is best for using it.The device must run at -40°C degrees.A number of features make the Pick and Place feature more powerful.Surface Mount represents the mounting point for the part.
20021121-00060D8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021121-00060D8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021121-00060D8LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"