20021121-00054D1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021121-00054D1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connector Type :
Header
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Style :
Board to Board
Shrouding :
Unshrouded
Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
54
Number of Positions :
54
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Feature :
Pick and Place
Housing Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic
Depth :
3.4mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Color :
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions Loaded :
All
Mating Post Length :
3.05mm
Orientation :
Straight
Length :
34.29mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Amphenol Communications Solutions 20021121-00054D1LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 54-Position Board to Board
20021121-00054D1LF Overview
This product is packaged in a Header carton.Surface Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Tube case.It's part of the Minitek127® 1.27mm Series.Ideally, it should be used when the temperature is below 85°C.Temperature must be -40°C to operate this device.Many aspects of its Pick and Place feature increase its effectiveness.Mounting of the part is based on Surface Mount.
20021121-00054D1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021121-00054D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021121-00054D1LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"