20021121-00052D4LF
Mfr.Part #
20021121-00052D4LF
Description
CONN HEADER SMD 52POS 1.27MM
Mating Post Length :
3.05mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Positions :
52
Current Rating :
52A
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch :
1.27mm
Number of Contacts :
52
Housing Color :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Depth :
3.4mm
Voltage - Rated :
125V
Length :
33.02mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Amphenol Communications Solutions 20021121-00052D4LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 52-Position Board to Board
20021121-00052D4LF Overview
This product is packaged in a Header cartonThis device's mounting type is Surface Mount.It's packaged in a Tube case.Minitek127® 1.27mm Series product.The best time to use this device is when the temperature is below 85°C.It has to be at least -40°C degrees to work.Its Pick and Place feature makes it more powerful in a number of ways.Surface Mount is mounting the part.
20021121-00052D4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021121-00052D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021121-00052D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"