20021121-00020D4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021121-00020D4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Plastic
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
125V
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Color :
Black
Contact Shape :
Square
Pitch :
1.27mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Pick and Place
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Type :
Male Pin
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Number of Positions :
20
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Insulation Color :
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
20
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Rows :
2
Packaging :
Tube
Current Rating :
20A
Gender :
Male
Mating Post Length :
3.05mm
Max Operating Temperature :
85°C
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Style :
Board to Board
Length :
12.7mm
Contact Resistance :
30mOhm
Orientation :
Straight
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
3.4mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header
Amphenol Communications Solutions 20021121-00020D4LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 20-Position Board to Board
20021121-00020D4LF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Surface Mount.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek127® 1.27mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Pick and Place feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Surface Mount.
20021121-00020D4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021121-00020D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021121-00020D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"