20021112-00086T8LF
Mfr.Part #
20021112-00086T8LF
Description
CONN HEADER R/A 86POS 1.27MM
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Plating :
GXT, Gold
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions :
86
Number of Contacts :
86
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Length :
53.34mm
Lead Length :
2.7mm
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
1.27mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Depth :
7.97mm
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
UL94 V-0
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 86-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00086T8LF Overview
Packaging is Header.Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek127® 1.27mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 85°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.In this case, Through Hole mounts the part.
20021112-00086T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00086T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00086T8LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"