20021112-00060T4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021112-00060T4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 60POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Length :
36.83mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Post :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Tube
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
60
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mating Post Length :
3.05mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Lead Length :
2.7mm
Number of Positions :
60
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Insulation Color :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Resistance :
30mOhm
Pitch :
1.27mm
Depth :
7.97mm
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 60-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00060T4LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole, Right Angle is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it when the temperature is below 85°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is mounted by Through Hole.
20021112-00060T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00060T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00060T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"