20021112-00052T8LF
Mfr.Part #
20021112-00052T8LF
Description
CONN HEADER R/A 52POS 1.27MM
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions :
52
Depth :
7.97mm
Insulation Color :
Number of Contacts :
52
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Length :
31.75mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
1.27mm
Lead Length :
2.7mm
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Housing Material :
Thermoplastic
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 52-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00052T8LF Overview
It comes in a Header package.Through Hole, Right Angle is the mounting type of the device.We pack the product in a Tube case.This is from the Minitek127® 1.27mm Series.The ideal temperature for using it is below 85°C.There must be a minimum temperature of -40°C.This part is mounted by Through Hole.
20021112-00052T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00052T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00052T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"