20021112-00044T8LF
Mfr.Part #
20021112-00044T8LF
Description
CONN HEADER R/A 44POS 1.27MM
Pitch :
1.27mm
Length :
26.67mm
Contact Resistance :
30mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Depth :
7.97mm
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Lead Length :
2.7mm
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Contacts :
44
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
44
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Series :
Minitek127® 1.27mm
Header
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 44-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00044T8LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole, Right Angle is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it when the temperature is below 85°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is mounted by Through Hole.
20021112-00044T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00044T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00044T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"