20021112-00042T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021112-00042T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 42POS 1.27MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Depth :
7.97mm
Pitch :
1.27mm
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Post Length :
3.05mm
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Lead Length :
2.7mm
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
2
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
85°C
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Color :
Black
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Length :
25.4mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Shape :
Square
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Color :
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Number of Positions :
42
Insulation Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
42
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 42-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00042T8LF Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Tube case for packaging the product.This product is part of the Minitek127® 1.27mm Series.You should use it when it's below 85°C.A minimum temperature of -40°C is required for the operation of this device.Through Hole is used to mount the part.
20021112-00042T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00042T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00042T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"