20021112-00030T4LF
Mfr.Part #
20021112-00030T4LF
Description
CONN HEADER R/A 30POS 1.27MM
Number of Contacts :
30
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Pitch :
1.27mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mating Post Length :
3.05mm
Number of Positions :
30
Lead Length :
2.7mm
Square
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.135 3.43mm Height
20021112-00030T4LF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Through Hole, Right Angle.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek127® 1.27mm Series, it belongs to the range of products of that series.Through Hole represents the mounting point for the part.
20021112-00030T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021112-00030T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021112-00030T4LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"